Czy kobiety są dobrymi kierowcami zawodowymi?

0
468

Bez zwątpienia możemy stwierdzić, że kobiety jeżdżą ostrożniej i nie mają tak dużej  skłonności do ryzykownych zachowań na drodze jak meżczyźni. Mimo, że to mężczyźni częściej kierują pojazdami , to i tak ich płeć przeciwna może czuć się bezpieczniej na drodze.  Kobiety cechuje większa ostrożność, odpowiedzialność oraz myślenie o bezpieczeństwie w podróży, natomiast mężczyźni lepiej sobie radzą w nerwowych sytuacjach, posiadają lepszą podzielność uwagi i potrafą  o szybkiego podejmować dobre decyzje. 

Coraz więcej kobiet z kółkiem.

Według badań  prawo jazdy w Polsce posiada ok. 20 mln osób. Jak można się domyślić większość z nich to mężczyźni.  Jednak z roku na rok odsetek kobiet posiadających prawo jazdy wzrósł już do 44%. Można więc powiedzieć , ze ponad 8 mln Polek posiada dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów.   Biorąc pod uwagę wyniki kilka lat wstecz, z pewnością możemy powiedzieć, ze to ogromny progres.

Dlaczego kobiety chcą być kierowcami?

Ostatnimi czasy, możemy zaobserwować znaczny wzrost liczby pojazdów pojawiających się w Polsce. Przez to że są one ogólnodostępne i coraz tańsze, możemy zaobserwować  ogromną chęć do posiadania pojazdu. Doszliśmy też do momentu, kiedy kobiety śmiało i bez wstydu mówią o tym, że żadnej pracy się nie boją i coraz częściej starają się udowodnić swoją niezależność. A co z tą niezależnością ? Wzrost liczby Polek „za kierownicą ‘’ wynikać może właśnie z tej cechy. Kobiety niesprawiedliwe są wrzucane do jednego worka, jako słabe kruche i wrażliwe istoty. Uważamy jednak, że biorąc po uwagę ich ostatnie odważne poczynania , śmiało możemy stwierdzić, że kobiety to świetni, zaradni i odpowiedzialni kierowcy. Płeć piękna coraz częściej realizuje się zarówno zawodowo  jak i prywatnie w takich dziedzinach, które wcześniej było zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Chcąc udowodnić innym jak się mylą, zaciągają się do takich prac jak kierowca, pilot czy inżynier. Jak powszechne wiadomo, praca kierowcy zawodowego , jest dobrze płatna i opłacalna. Wciąż jednak mężczyźni przeważają pod względem ilości zatrudnionych w tym zawodzie. Kobiety jednak skutecznie nadganiają panów w pogoni za pieniądzem, przygodą i podróżą i trzeba przyznać, że świetnie sprawdzają się w tej roli.  

Kobiety kierowcy a liczba wypadków

Badania mówią,  że w 2001 roku, kobiety miały 15% swojego udziału wypadków drogowych. Niestety po  17 latach odsetek ten wzrósł do 23%. Miejmy na uwadze jednak, że przez te lata liczba kobiet posiadających uprawnienia do kierowania samochodem zwiększyła się. Z badań wynika, że   40% wszystkich kierujących stanowią kobiety, a jednocześnie odpowiadają one za mniej niż co czwarty wypadek. Dodatkowo zaledwie 4% spowodowanych przez nie zdarzeń drogowych kończy się śmiercią osób poszkodowanych. Dla porównania, możemy dodać, że w wypadkach, których sprawcami byli mężczyźni, ginie prawie co dziesiąta ofiara. Więc jak to właściwie jest z tą jazdą kobiet ? Czy jest bezpieczna i odpowiedzialniejsza  niż jazda mężczyzn ? Ze statystyk policyjnych jasno wynika, że tak. Jednak statystyki niestety nie biorą pod uwagę kilometrów przebytych , ponieważ wynika z nich to że kobiety powodują średnio jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni jeden na 4,7 mln kilometrów.

Mimo, że kobiety dobrze wypadają dobrze w statystykach, są bardzo niepewne swoich  umiejętności a ogólnie jako kierowcy, nie mają o sobie najlepszego zdania. Jeśli podzielimy te wyniki na płeć męską  żeńską to okazuje się, że kobiety oceniają siebie odrobinę gorzej niż mężczyźni. Jednak jeszcze kilka lat temu różnice pod tym względem były znacznie większe.

Stereotypy 

Natury nie da się oszukać i oczywiste jest, że kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma  względami. I nie mówimy tu tylko o wyglądzie , ale głównie o charakterze i psychice. Czy jednak  to cechy charakteru wpływają na sferę zawodową? Czy krzywdzący stereotyp kobiety jak gospodyni domowej czy przedszkolanki ?  Czy te zawody to domena kobiet, a strefa IT przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn? Jak się okazuje, w mentalności większości ludzi to tak właśnie wygląda. 

Podczas ankiety przepytano 1000 Polaków. Jedno z pytań dotyczyło zawodów typowo męskich i damskich .  Oto i odpowiedzi:

  • kierowca 66%
  • automatyk/robotyk 65%
  • inżynier energetyki 64%
  • programista 59%
  • projektant budownictwa 58%

Za zawody typowo kobiece uznali:

  • projektanta wnętrz 53%
  • farmaceutę 52%
  • pracownika socjalnego 50%
  • recepcjonistkę 48%
  • pielęgniarkę 45%

Tak jak wspomnieliśmy w tekście,   głównym źródłem zachowania kobiet jest to że kobiety są wobec siebie bardzo krytyczne podczas gdy mężczyźni są zbyt pewni siebie za kierownicą. Z ankiety wynika, że zaledwie 28 proc. z nich uznaje się za lepszych kierowców niż płeć przeciwna. Z kolei tylko 13 proc. mężczyzn  przyznaje rację kobietom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj