Czym jest asystent pasa ruchu?

0
768

Przy niekontrolowanej zmianie pasa ruchu, na kierowców czeka wiele niebezpieczeństw – od roztrzaskania się barierki na autostradzie, po zderzenie czołowe na drodze jednojezdniowej. By zminimalizować potencjalne ryzyko takich wypadków, producenci wychodzą do nas w propozycja  asystenta pomagającego utrzymać auto na swoim pasie ruchu. Jak działa to urządzenie? Cechą łączącą te systemy jest uaktywnianie się w momencie zbliżenia się lub najechania na linię oddzielającą dwa pasy ruchu, bez uprzedniego zasygnalizowania tego manewru kierunkowskazem. Póki co jedyne badania wykonano w USA, głównie dlatego, że to właśnie w Stanach jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest niekontrolowany zjazd z pasa ruchu

Sporządzono analizę wg której udało się wyciągnąć następujący wniosek – liczba wypadków drogowych spowodowanych zjazdem z pasa ruchu zmniejszyła się o 11 procent, co w przeliczeniu daje   85 000 zdarzeń mniej i około 55 000 osób, które uniknęły obrażeń. Są to jedne z pierwszych dowodów na to, że asystent pasa ruchu jest potrzebny, skuteczny i pomaga zapobiec wypadkom samochodów osobowych na drogach Stanów Zjednoczonych. Zaznaczono jednak, że wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby kierowcy świadomie nie wyłączali systemu. Dotyczy on poruszania się samochodami osobowymi.

W przypadku samochodów ciężarowych osiągnięto wynik bliski 50 procentom, czyli takiemu, który kilka lat temu zakładało przedsiębiorstwo.

Dwie wersje asystenta

Asystent pasa ruchu występuje w dwóch wersjach, które można podzielić na pasywną i aktywną. W pierwszej jest to system ostrzegający o zbyt mocnym zbliżeniu się na linii wyznaczającej pas ruchu lub najechaniu na nią kołami. Włącza się lampka ostrzegawcza i sygnał dźwiękowy, choć ten drugi nierzadko zastępują wibracje kierownicy.

System aktywny działa dokładnie w ten sam sposób, ale dodatkowo sam przejmuje kontrolę nad pojazdem, delikatnie korygując tor jazdy. Nawet jeżeli kierowca puści kierownicę, auto przez około  minutę będzie w stanie samo utrzymać się na pasie ruchu. Jest jednak jeden warunek aby tak się mogło stać, linie muszą być widoczne, a zakręty niezbyt ostre. Wszystko naturalnie zależy od producenta samochodu. Są systemy które korygują tylko raz, a są takie w których producent oferuje  korektę nawet kilka razy. W skrajnych przypadkach dostępne są również takie, które jakiś czas pozwolą bezpiecznie jechać bez trzymania kierownicy, choć nie polecamy tego sprawdzać. 

Kiedy przydaje się ten system?

Szczególnie niebezpiecznymi zdarzeniami są te, kiedy kierowca  zaśnie podczas jazdy lub dostanie ataku w postaci choroby np. zawał .  Dodatkowo pojawia się problem z telefonem, który ostatnimi czasy jest szczególnie powielany. Wystarczy, że kierowca spojrzy na smartfona w celu sprawdzenia kto dzwonił i sytuacja stracenia równowagi gotowa. Do  wielu wypadków doszło podczas odpisywania na sms a przepisy wyraźnie zabraniają używania telefonu komórkowego podczas jazdy, niestety kierowcy wciąż naginają przepisy. 

W codziennych sytuacjach jest to przede wszystkim system pomagający szczególnie kierowcom, którzy łatwo się dekoncentrują. Może być też  dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy często zerkają na swoje pociechy siedzące z tyłu powszechny problem. W takich sytuacjach asystent pasa ruchu jest szczególnie przydatny i może uratować nam życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj