Kierowca a telefon

0
514

Niewątpliwie widok kierowcy używającego telefon komórkowy podczas jazdy to dla wielu codzienny widok. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu i najnowszych aplikacji. Telefon służy do komunikowania się, robienia zdjęć, sprawdzania wiadomości, korzystania z aplikacji i gier, słuchania muzyki. W związku z czym definitywnie możemy stwierdzić, iż telefon przejmuje coraz więcej funkcji, ma coraz więcej zastosowań dlatego jest nieodzownym elementem życia człowieka. Jednak osoby dla których transport jest codzienną pracą, są zdecydowanie narażone na większą ilość takich sytuacji, ponieważ więcej czasu spędzają za kierownicą. Osoba dorosła powinna zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które spowodowane są zapatrzeniem w telefon. Tylko czy ta wiedza jest jedynie teoretyczna? A więc jak jest w tej sytuacji z praktyką?

UŻYWANIE TELEFONU PODCZAS JAZDY

W dzisiejszych czasach, używanie telefonów komórkowych podczas prowadzenia możemy uznać za częstą przyczynę wypadków drogowych. Wydawałoby się, że krótkie wysłanie wiadomości niczemu nie zawini. A tymczasem okazuje się że taka sytuacja może wydłużyć czas reakcji przykładowo na pieszego, a także zaburza zdolność do wykonywania prawidłowych manewrów. Kierowca poprzez „chwilowe rozkojarzenie” telefonem niestety jest w stanie wolniej wykrywać zagrożenia na drodze. Prowadzi to do kolizji, a także wypadków śmiertelnych. W takiej sytuacji stanowimy zagrożenie nie tylko dla siebie a także dla pozostałych osób uczestniczących w ruchu drogowym (osoby prowadzące inne pojazdy, piesi, rowerzyści). Rozmowy komórkowe podczas prowadzenia auta są możliwe przy zastosowaniu zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.

Warto przypomnieć, iż art. 45 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym stanowi:
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Dlaczego kierowca używa telefonu w czasie jazdy?

  1. ustawienie nawigacji do wybranego punktu,
  2. używanie aplikacji i gier,
  3. komunikowanie się poprzez wysyłanie wiadomości,
  4. komunikacja poprzez połączenia,
  5. czytanie wiadomości,
  6. przeglądanie facebooka i innych portali portali społecznościowych

Konsekwencje użytkowania telefonu w czasie jazdy

  1. Spowodowanie wypadku / kolizji. W konsekwencji może dojść do kalectwa, różnorodnych złamań i uszkodzeń, a także śmierci.
  2. Kara finansowa – w Polsce, kierowcy zatrzymanego w związku z używaniem telefonu podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Jednak warto zwrócić uwagę, że w innych krajach kary mogą być znacznie wyższe. Przykładowo we Francji kierowca musi zapłacić nawet 135 euro za używanie telefonu w trakcie jazdy.

ŚLEPOTA POZAUWAGOWA

Warto w tym temacie zwrócić uwagę na zjawisko psychologiczne, które doświadcza każdy człowiek jakim jest ślepota pozauwagowa. Prowadzono nad tym zjawiskiem wiele badań, polega na skupieniu się nad danym zadaniem i niedostrzeganiu w polu widzenia obiektów, których się nie spodziewaliśmy. W konsekwencji nie dostrzegamy innych bodźców, przykładowo podczas prowadzenia auta – sygnalizacja, znaki drogowe, inni uczestnicy ruchu. Dane rzeczy stają się przez człowieka „niewidzialne” poprzez skupienie się na czymś innym. Jak odnosi się to do kierowania pojazdem? Przykładowo uczestnicy wypadku drogowego często informują, iż nie widzieli pojazdu z którym się zderzyli, lub absolutnie nie zauważyli pieszego który został potrącony. Właśnie wtedy sprawca wypadku mógł być skupiony na innych zadaniach i czynnościach. W związku z powyższym, takie sytuacje mają miejsce najczęściej gdy kierujący w trakcie jazdy rozmawia przez telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj