Nieprawidłowy przewóz ADR

0
348

Ciężarówką bez oznakowania pomarańczowymi tablicami oraz bez odpowiedniej liczby gaśnic przewożono około 1000 litrów łatwopalnej substancji – żywicy. Kierowca nie posiadał również wymaganej w takim transporcie instrukcji, a tachograf w pojeździe nie miał ważnej legalizacji.

Niewielki samochód ciężarowy zatrzymał do rutynowej kontroli patrol śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w poniedziałek (16 grudnia) na jednej z ulic w Czechowicach-Dziedzicach. W trakcie sprawdzania dokumentów przewozowych ustalono, że w pojeździe znajduje się ok. 1000 litrów łatwopalnej żywicy, która podlega przepisom umowy ADR. 

Ciężarówka nie była oznakowana pomarańczowymi tablicami informującymi służby ratunkowe w razie wypadku o tym, jaki niebezpieczny ładunek znajduje się w pojedzie. Samochód nie został również wyposażony w wymaganą przy takim transporcie liczbę gaśnic – była tylko jedna gaśnica, której ważność upłynęła dwa lata temu. Kierowca nie posiadał przy sobie też tzw. instrukcji pisemnych.

Oprócz tego właściciel ciężarówki zapomniał o obowiązku legalizacji tachografu. Ostatnie badanie poprawności działania urządzenia przeprowadzono w połowie 2015 r. – tachograf powinien przejść od tego czasu jeszcze dwie legalizacje. 

Po kontroli ITD ciężarówkę zawrócono do miejsca załadunku niebezpiecznej substancji. Wobec przewoźnika drogowego toczy się postępowanie w sprawie nałożenia kary w wysokości 4 tysięcy 600 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj