OGRANICZENIA TUNELOWE A TOWARY NIEBEZPIECZNE

0
5490
HDR tonemapped

Obowiązująca nas umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych (ADR) wprowadziła przepisy, które wnoszą w życie także ograniczenia transportowania w zakresie materiałów niebezpiecznych w tunelach. Niewątpliwie do tragicznych w skutkach możemy zaliczyć właśnie wypadki materiałów niebezpiecznych w tunelach kolejowych czy drogowych.  Można wyróżnić substancje szczególnie niebezpieczne, stwarzające największe zagrożenie. Przede wszystkim są to materiały wybuchowe klasy 1 i promieniotwórcze klasy 7. W Europie tunele podlegają klasyfikacji zgodnie z obowiązującą umową ADR, każdy towar posiada kod ograniczeń przewozu przez tunele. Tunele z ograniczeniami dla przewozu materiałów niebezpiecznych pojawiają się  przede wszystkim w Austrii, Francji, Włoszech, a także w Niemczech. 

CO NALEŻY DO PODSTAWOWYCH ZAGROŻEŃ?

  1. wybuch
  2. uwolnienie gazu
  3. pożar

PRZEJAZD A TUNELE

Przejazd danego pojazdu z towarem niebezpiecznym, warunkują przede wszystkim znaki i obowiązujące przepisy zgodnie z zawartą umową ADR. Wcześniej wspomniane znaki informujące o zakazie wjazdu przez tunel powinny być ustawiane w takich miejscach, gdzie kierowca ma jeszcze możliwość wyboru innej drogi przejazdu, aby zachować bezpieczeństwo. 

Przed wjazdem do tunelu kierowca powinien się upewnić czy jego pojazd prawidłowo funkcjonuje. Po pierwsze kierowca powinien sprawdzić w swoim aucie poziom paliwa, a także płynów chłodzących. Następnie wskazane byłoby sprawdzenie stanu hamulca, oświetlenia, i wyposażenia. Przede wszystkim kierowca towarów niebezpiecznych musi się upewnić czy przewożony przez niego ładunek może być rzeczywiście wieziony danym tunelem, w związku z czym powinno stosować się do obowiązujących znaków na danym terenie przy wjazdach do tunelu. 

W bezpiecznym transporcie liczy się także postępowanie w tunelu, gdzie należy zachować odpowiednią odległość od innych pojazdów, w tej sytuacji należy przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo i otaczających nas osób. Na pewno przejazd przez tunel, wymaga bezpiecznego i rozsądnego zachowania ze strony zawodowego kierowcy. 

Podczas pożaru w tunelu, kierowca który transportuje towary niebezpieczne nie powinien martwić się o ładunek a z pewnością jest zobowiązany do tego, aby ratować swoje życie i ludzi znajdujących się w pobliżu. Niebezpieczna substancja może zagrażać nawet wybuchem. Podczas wypadków z udziałem towarów niebezpiecznych dochodzi do uwolnienia groźnych substancji. Natomiast w przypadku pożaru innego pojazdu, przede wszystkim  należy zachować od niego bezpieczną odległość, ustawić swój pojazd tak aby nie blokować drogi służbom ratunkowym, należy także wyłączyć silnik i zostawić klucze w stacyjce i oczywiście opuścić swój pojazd. 

5 KATEGORII TUNELI DLA PRZEWOZU TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH: 

  1. TUNEL KATEGORII A – brak ograniczeń w transportowaniu towarów niebezpiecznych.
  2. TUNEL KATEGORII B –  ograniczenie występuje w zakresie towarów stwarzających ryzyko wybuchem o bardzo dużym zasięgu.
  3. TUNEL KATEGORII C – ograniczenie występuje w zakresie towarów stwarzających: ryzyko wybuchem o bardzo dużym zasięgu, wybuchem o dużym zasięgu, działaniem trującym o dużym zasięgu.
  4. TUNEL KATEGORII D – ograniczenie występuje w zakresie towarów stwarzających: ryzyko wybuchem o bardzo dużym zasięgu, wybuchem o dużym zasięgu, działaniem trującym o dużym zasięgu lub dużym pożarem
  5. TUNEL KATEGORII E –  ograniczenie dotyczy wszystkich towarów niebezpiecznych z uzgodnionymi wyjątkami.

Wyróżniamy także kody tunelu, takie jak: B, B1000C, B/D, B/E, C, C5000D, C/D, C/E, D, D/E, E.

W przypadku gdy dany kierowca wykonuje przewóz drogowy kilku materiałów niebezpiecznych w jednym pojeździe, oraz wskazano też różne kody ograniczeń przewozu dla tych materiałów przez tunele, to dla przewozu całego ładunku w danym pojeździe powinno się wskazać taki kod, który odpowiada największym ograniczeniom zgodnie z umową ADR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj