Pasy bezpieczeństwa a wypadek drogowy.

0
513

Każdego dnia korzystamy z najpowszechniejszego środka transportu jakim jest samochód osoby, aby dostać się w wyznaczone przez nas miejsce. Kierujemy się do miejsca pracy, odbieramy dzieci ze szkoły lub sami jedziemy na uczelnię, wyjeżdżamy do sklepu po potrzebne artykuły lub w odwiedziny do członków rodziny. Wsiadamy do samochodu i liczymy na podróż, w trakcie której będziemy bezpieczni zarówno my jak i nasi pasażerowie. Zastanówmy się jednak, czy robimy wszystko, by zapewnić to bezpieczeństwo sobie i innym? Czy wykonujemy podstawową czynność przed zapaleniem silnika samochodu jaką jest zapięcie pasa bezpieczeństwa? Czy wiemy w jaki sposób działa w momencie wypadku drogowego? 

Wszystkie samochody osobowe i ciężarowe posiadają pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla kierowcy i pasy bezpieczeństwa przeznaczone dla pasażerów. Jest to niezbędny element wyposażenia samochodu. Już podczas pierwszego kontaktu ze samochodem będąc dziećmi, nasi rodzice bądź inni członkowie rodziny uczą, abyśmy bezwzględnie zapinali pasy przed rozpoczęciem jazdy. Rodzice korzystają z nich celem zabezpieczenia fotelika samochodowego tak, aby uchronić dzieci, które same jeszcze nie są w stanie wykonać tej czynności. Pasy bezpieczeństwa bywają różnego rodzaju w zależności od pojazdu, w którym występują jednakże każdy pas ma takie samo przeznaczenie – ma chronić użytkownika przed uszczerbkiem na zdrowiu w sytuacji zagrożenia. Jest wykonany z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Powiązanie pasażera ze szkieletem samochodowym, który tworzy klatkę bezpieczeństwa pozwala kierowcy lub pasażerom wytracić prędkość podczas zderzenia lub innymi słowy przytrzymuje sylwetkę przy fotelu samochodowym i uniemożliwia jej pochyleniu się. W samochodzie osobowym oraz ciężarowym użytkujemy trzypunktowy automatyczny pas barkowo-biodrowy. 

Trzypunktowy pas barkowo-biodrowy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pas_bezpiecze%C5%84stwa/

Prawidłowo zapięty pas płasko przylega do ciała. Pas biodrowy ma za zadanie opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha, następnie pas piersiowy przechodzi nad środkiem barku tak, aby nie zsuwał się z ramienia. Celem dopasowania pasa korzystamy z górnego punktu mocowania pasa bezpieczeństwa. Osoba, która nie skorzysta z pasa bezpieczeństwa, w momencie uderzenia lub gwałtownego hamowania bezwładnie przemieści się do przodu co może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. 

Czy warto zatem ryzykować i nie wykonać tak prostej czynności jak zapięcie pasa bezpieczeństwa? 

 

Należy wspomnieć, że w Polsce istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu już o roku 1983, natomiast w roku 1991 wprowadzono obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa również pasażerom zajmującym tylne miejsce w samochodzie. W związku z obowiązującymi przepisami, funkcjonariusze policji często kontrolują stan bezpieczeństwa kierowcy oraz jego pasażerów. Obecnie kara przeznaczona dla kierowcy za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa wynosi 100 złotych oraz 2 punkty karne. Z uwagi na to, że obowiązkiem kierowcy jest dopilnowanie, aby pasażerowie również mieli zapięte pasy, w sytuacji niedopełnienia tego obowiązku, kierowcy grozi kolejne 100 zł mandatu oraz 4 punkty karne. Jednak co w sytuacji, kiedy kierowca nie jest świadomy, że jego pasażerowie nie wypełnili prośby o zapięcie pasów bezpieczeństwa lub też rozpięli pasy w trakcie jazdy? W przytoczonym wypadku, kierowca nie otrzymuje mandatu, za to otrzymują go nieposłuszni pasażerowie (mandat wynosi 100 zł). 

 

Drodzy kierowcy pamiętajcie, że najważniejsze w czasie korzystania z samochodu jest Wasze bezpieczeństwo. Nie każdy wypadek drogowy jest wynikiem nieprawidłowego działa z Waszej strony, lecz to właśnie Wy możecie zmniejszyć ryzyko doznania obrażeń w czasie zderzenia lub nawet uratować własne życie. Jeżeli więc nie korzystacie z samochodów wyposażonych w czujniki bezpieczeństwa a sami zapominacie o zapięciu pasów, dołóżcie wszelkich starań, aby wyrobić nawyk bezwzględnego zapinania pasów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj