Warunki pogodowe a bezpieczeństwo na drodze

0
521

Każdego dnia korzystamy z różnego rodzaju środków transportu. W celu szybszego dotarcia do miejsca docelowego wsiadamy do samochodu, na rower, skuter itp. Zawodowi kierowcy na co dzień korzystają z samochodów dostawczych, osobowych czy ciężarowych wykonując swoje obowiązki służbowe. Nasze obowiązki pracownicze oraz życiowe nie ulegają zmianie za to warunki pogodowe wywodzące się między innymi ze zmiennej pory roku, owszem.

Słońce

Promienie słoneczne niezależnie od pory roku bywają niebezpieczne. Mogą padać na wysokości twarzy kierowcy co bezpośrednio przyczynia się do pogorszenia jego widzenia. Oślepienie przez promienie słoneczne nawet na krótką chwilę może spowodować wypadek drogowy, gdyż kierowca może zjechać na przeciwległy pas, nie zauważyć innego pojazdu, pieszego oraz sygnalizacji świetlnej.

Deszcz

Najczęstszym zjawiskiem atmosferycznym jest niewątpliwie deszcz. Delikatna mżawka w większym stopniu nie zagraża naszemu bezpieczeństwu na drodze jednakże nawet mżawka po wielu dniach suszy może spowodować, że nawierzchnia stanie się śliska. Przyczyną może być olej zalegający na jezdni i wyciekający z samochodów, które poruszają się po drodzei. Przy długotrwałej suszy istnieje duża możliwość nagromadzenia się różnego rodzaju płynów samochodowych na jezdni, które przy wystąpieniu nawet małych opadów rozmyją się tworząc śliską nawierzchnię. Kolejnym niebezpieczeństwem są intensywne opady deszczu, czyli tzw. „ulewa”. Ściana deszczu ogranicza pole widzenie kierowcy co może spowodować wystąpienie, kolizji/wypadku drogowego. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadku drogowego należy zmniejszyć prędkość jazdy, zwłaszcza w obszarze zabudowanym.

 

Śnieg

Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem atmosferycznym jest śnieg. Drobne płatki śniegu za to przy obfitym opacie mogą wpłynąć na widoczność na drodze. Kierowca przez zmniejszenie widoczności na drodze może nie zauważyć pieszego, rowerzysty czy znaku co stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Śnieg zalegający na jezdni zmniejsza widoczność znaków poziomych oraz bezpośrednio wpływa na nawierzchnię drogi, gdyż sprawia, że staje się ona śliska. Auto nawet przy małej prędkości może wpaść w poślizg co spowoduje wypadek. Znacznie większe niebezpieczeństwo wiąże się z dużymi opadami śniegu oraz śnieżycami. Śnieg może okryć nasz samochód tak samo jak drzewa, jezdnię, chodniki oraz pola przez co jesteśmy mniej widoczni dla innych kierowców. W połączeniu z silnym wiatrem śnieg może zalegać na bocznych szybach pojazdu co niewątpliwie wpłynie na pogorszenie widoczności na drodze. Opady śnieżne pogorszają przyczepność jazdy do podłoża, gdyż śnieg tworzy śliską warstwę, pod którą często znajduje się dodatkowo warstwa lodu. Lód jest szczególnie niebezpieczny ponieważ nawet mimo dobrej widoczności może doprowadzić do kolizji poprzez poślizg auta. Pamiętajmy o założeniu opon zimowych, które polepszają przyczepność auta do jezdni.

 

Grad

Grad bywa szczególnie niebezpieczny, gdy przyjmuje formy dużych kul. Oprócz tego, że może poważnie uszkodzić nasz pojazd co bezpośrednio wpłynie na bezpieczeństwo na drodze, zmniejsza również widoczność na jezdni. Szczególnie duże kule gradowe są nawet w stanie wybić przednią szybę samochodu osobowego, w związku z czym w przypadku bardzo obfitego opadu kul gradowych bezpieczniej jest zatrzymać się na poboczu lub bliskim parkingu i przeczekać aż opad się zmniejszy. Zalegający grad wpływa również na powierzchnię drogi i sprawia, że staje się ona śliska.

 

Wiatr

Silny wiatr od zawsze był niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym nie tylko dla kierowców. Dla osób poruszających się samochodem lub innym pojazdem na drogach wiatr jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Utrata kontroli nad pojazdem nawet na chwilę, może spowodować, że nasz pojazd znajdzie się na przeciwległym pasie co może spowodować wypadek drogowy. Silny wiatr jest w stanie powalić drzewa znajdujące się przy drodze. W bardzo niefortunnych przypadkach drzewo może spaść na samochód poruszający się na drodze tworząc bezpośrednio ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Silny wiatr może powalić zarówno drzewo jak i znaki drogowe, krzewy, małe przydrożne konstrukcje itp. Każda niepożądana rzecz na jezdni stwarza zagrożenie wystąpienia kolizji. Należy również zwrócić uwagę na to, że widoczność kierowcy na jezdni może zostać pogorszona również przez wiatr, który unosi liście, piasek oraz drobne przedmioty znajdujące się na drogach, poboczach oraz chodnikach.

 

Mgła

Zjawisko mgły może wystąpić zarówno w delikatnym stopniu jak i w bardzo wysokim tworząc tzw. „mleczną ścianę”, która ogranicza kierowcy widoczność na drodze. W przypadku wstąpienia gęstej mgły należy zmniejszyć prędkość pojazdu oraz włączyć światła przeciwmgielne przednie oraz tylne. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż gęsta mgła wpływa na widoczność całej przestrzeni wokół pojazdu co może być szczególnie niebezpieczne dla kierowców, którzy poruszają się po nieznanych im drogach.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj