Widoczność pieszych i rowerzystów na drogach

0
569

Każdego dnia korzystamy z samochodów osobowych, dostawczych czy środków komunikacji miejskiej takich jak autobusy. Celem zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim pasażerom dbamy o to, aby pasy bezpieczeństwa były zapięte już przed rozpoczęciem jazdy. Pojazdy na drogach celem poprawienia widoczności wyposażone są w światła, które mają na celu zarówno oświetlenie kierowcy drogi jak i oświetlenie innych uczestników ruchu drogowego oraz znaków drogowych. Wszystko dla bezpieczeństwa, ale czy będąc pieszym uczestnikiem ruchu także dbamy o swoje bezpieczeństwo? Czy robimy wszystko zgodnie z przepisami i czy jesteśmy widoczni dla kierowców?

Bezpieczeństwo na drogach jest kwestią podstawową jednak wiele osób nadal nie potrafi lub też nie chce stosować zasad poruszania się pieszego na drogach. Idąc chodnikiem czujemy się bezpiecznie, gdyż jest to strefa przeznaczona dla pieszych, jednak co jeśli zmierzamy do punktu znajdującego się po drugiej stronie jezdni? W takich sytuacjach powinniśmy korzystać z pasów dla pieszych, które są specjalnie wyznaczonym miejscem dla pieszego uczestnika ruchu. Pomimo tego, że w okolicach przejścia dla pieszych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, pieszy i tak przed wejściem na pasy powinien spojrzeć w lewą oraz prawą stronę w celu upewnienia się, czy na pewno będzie bezpieczny przecinając tor jazdy samochodów. Coraz częściej przejście dla pieszych są wyposażone w sygnalizację świetlną, która nakazuje zatrzymanie się kierowcom na drodze (kolor sygnalizacji – czerwony) oraz informuje, że pieszy ma pierwszeństwo (kolor sygnalizacji dla pieszego – zielony). 

 

Pamiętajmy jednak, że kolor zielony przeznaczony dla pieszego nie może zagwarantować nam bezpieczeństwa, w związku z czym przed każdym wejściem na przejście dla pieszych należy zawsze spojrzeć w lewą oraz prawą stronę jezdni.

Mając już wyjaśnioną kwestię bezpieczeństwa pieszego na przejściu dla pieszych należy skupić się na bezpieczeństwie pieszego poruszającego się tzw. poboczem jezdni. 

Nie każda droga sąsiaduje z chodnikami, w związku z czym pieszy decydują się na przemieszczanie poboczem jezdni jednak nie zawsze robią to w sposób prawidłowy. Kierując się w konkretną stronę powinniśmy zająć pobocze pasa, którym kierowcy poruszają się w przeciwnym do nas kierunku. W taki sposób możemy być pewni, że jesteśmy widoczni dla kierowców oraz, że my sami nie przeoczymy żadnego pojazdu. Pamiętajmy, że korzystając z pobocza powinniśmy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy szybko zapada zmrok a jezdnia jest śliska. W celu poprawienia swojej widoczności dla kierowców powinniśmy wyposażyć się w tzw. odblaski, które odbijają światło reflektorów. Mamy do dyspozycji kamizelki odblaskowe, opaski, naklejki czy breloczki. Każdy z tych elementów poprawnie zastosowany poprawi naszą widoczność na jezdni. Również rowerzyści poruszający się po drodze powinni być wyposażeni w ww. odblaski oraz dodatkowo w odblaski przeznaczone dla rowerów i światełka w tyle oraz na przodzie roweru. Ostrożności nigdy za wiele także mając już podstawową wiedzę przeznaczoną dla pieszych oraz rowerzystów zastanów się drogi czytelniku, czy na pewno zapewniasz sobie bezpieczeństwo oraz czy dbasz, aby bliskie Ci osoby przestrzegały zasad bezpieczeństwa na drodze. 

 

https://zgierz.naszemiasto.pl/
https://torun.wyborcza.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj